Higiena w trakcie leczenia aparatem ortodontycznym

O uzębienie dbamy tak jak o zęby bez aparatu, może tylko nieco więcej czasu należy poświęcić na szczotkowanie, aby dokładniej wymyć zęby pomiędzy drucikami.

Nie gryziemy twardych pokarmów, a gdy mamy zamki estetyczne, to unikamy potraw barwiących gumki takich jak curry, kawa, czerwone wino. Nie powinno się też pić Coca Coli ani dużych ilości soków z kartonów, gdyż zawierają dużo cukru i kwasów, a te mogą uszkadzać szkliwo.

A przede wszystkim musimy często myć zęby.

Szczoteczka elektryczna czyści zęby dokładniej, są specjalne końcówki do aparatów ortodontycznych.

Higiena aparatu stałego

Na rynku dostępnych jest duża ilość przyborów higienicznych ułatwiających utrzymanie zębów i aparatu w czystości: szczoteczka do zębów ze specjalnym rowkiem (np. Oral-B Ortho Brush – ok. 12 zł) szczoteczka międzyzębowa do czyszczenia przestrzeni wokół aparatu (np. Oral-B Interdental – ok. 16 zł) specjalna nić dentystyczna do oczyszczania przestrzeni wokół aparatu posiadająca z jednej stron sztywną końcówkę umożliwiającą przeciągnięcie przy aparacie (np. Oral-B Super Floss – ok. 15 zł) płyny do płukania jamy ustnej (np. z serii Ortho Salvia Dental – ok. 17 zł za 200ml, choć wystarczy również używanie zwyłych płukanek do jamy ustnej)

Higiena aparatu ruchomego

W przypadku używania aparatów ruchomych wystarczające jest odpowiednie, dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Aparat należy czyścić przynajmniej dwa razy dziennie za pomocą osobnej szczoteczki przy użyciu wody z mydłem. Należy pamiętać, że kontrola rodziców jest niezbędna, gdyż dziecko może to robić niedbale, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Aparat nieużywany powinien zostać umyty, wysuszony i odłożony do specjalnie przygotowanego pudełeczka.

Źródło: zadbajozeby.pl

Copyright @ 2016 Ortodonta-ciszek.pl
Created by Colorvision.pl