Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty stałe

Leczenie polega na przyklejaniu do każdego zęba specjalnego elementu zwanego zamkiem i połączeniu ich łukiem przy użyciu elastycznych gumek tzw. ligatur. Aparat stały nie tylko nadaje prawidłowy kształt łukom zębowym, ale również przechyla lub nawet obraca zęby w żądanym kierunku. Aby zęby idealnie dopasować zakłada się dwa aparaty ortodontyczne – górny i dolny. Nie muszą być one jednak zakładane jednocześnie.

Rodzaje aparatów stałych:

Aparaty przyklejane na powierzchnię wargową zęba nazywane są aparatami labialnymi. Wśród tej grupy mamy aparaty ligaturowe (aparaty estetyczne -szafirowe i hybrydowe, aparaty metalowe), jak i samoligaturujące.

Aparaty, które są przyklejane na powierzchnię językową zęba i nazywane są aparatami lingwalnymi, aparatem niewidocznym lub aparatem incognito

Aparaty labialne
Aparat lingwalny
Aparaty ruchome

Aparaty ruchome są aparatami wyjmowanymi, dlatego żeby działały pacjent musi je nosić kilka godzin w ciągu dnia oraz spać w nich przez całą noc. Są to aparaty ortopedyczno – czynnościowe, którymi osiąga się doskonałe rezultaty leczenia dzieci, gdyż nie tylko poprawiają ustawienie zębów, ale wpływają na rozwój całego układu kostnego. W leczeniu dorosłych wykorzystuje się tylko niektóre elementy aparatów ruchomych jako środek pomagający w leczeniu skomplikowanych wad zgryzu.

Copyright @ 2016 Ortodonta-ciszek.pl
Created by Colorvision.pl